Како да се ослободите од икање

1. Што е тоа? Никогаш немал намера да дојде Доаѓа долго време пред да се опорави Можеби до тој степен што би се изнервирале, изнервирале, не можеле да сторат ништо. Многу луѓе можеби го доживеале проблемот со икање. Тоа понекогаш доаѓа на моменти што не треба да бидат како Да се биде на состанок Или дискутирање за важни настани Или е во случај да се роди Каива Размислувајќи за тоа, тоа беше фрустрирачко, луто го гушкаше неговото срце. Но, не плашете се Денес почнавме да знаеме како да се ослободиме од икање. Дека се собравме да ви кажеме да избегнете вознемиреност Кога овој симптом ќе се врати

2. Запознајте се со причините за икање пред да знаете како да се ослободите од икање. Мора да има причина. Секој што прави што е веројатно во можност да се грижи и да го спречи овој досаден симптом? Икањето е предизвикано од состојба на ненадејни контракции во мускулите на дијафрагмата лоцирани помеѓу градната празнина и стомакот. Заради контракцијата Резултира со брзо вдишување Но, во исто време, влезниот воздух е заробен од гласните жици кои одеднаш се исклучуваат. Од контракција на мускулите на гркланот Предизвикување звук од икање што не прави фрустрирани Може да се појави краткорочно, а потоа да исчезне, или во некои случаи да трае повеќе од 48 часа.Потеклото може да биде од прекумерно пушење. Тешко пиење Јадете храна брзо, не ја џвакајте темелно или јадете зачинета, гасови. Исто така, може да биде предизвикано од вознемирено расположение или ненадејна промена на температурата што предизвикува нагло прилагодување на телото.

3. 5 начини да се ослободите од икање И не влијае на телото За секој што често ика икање Денес наоѓаме безбеден и лесен начин. Уште поважно, тоа не влијае на телото да се напушти едни со други.

4. Земете голтка многу ладна вода или исплакнете се со ладна вода. Ова ќе ви овозможи да дишете повеќе со пиење голема чаша ладна вода, а водата исто така ќе им помогне на мускулите што ви го блокираат дишењето да се отворат и опуштат, но полека да пијат и да го задржат здивот откако ќе се опуштите. Доцна во ноќта за да се избегне гушење.

5. Задржете го здивот за краток временски период со броење до десет полека.Ова е слична на првиот метод. Откако ќе го задржите здивот Beе можеме да дишеме поцелосно. Може да помогне во ублажување на симптомите на доцна во ноќта.

6. Јадете повеќе кисела, слатка храна како парче лимон или блок шеќер. Ова е уште еден начин да им помогнете на вашите сетила да останат будни. Од вкусот на храната Без да предизвика штета

7. Поканете пријател да предизвика шок Кога се јавува шокантно, телото брз здив. И мускулите се протегаат од брзото изненадување

8. Душкање или предизвикување симптоми на кивање Ова ни овозможува длабоко да вдишеме и кивањето помага да се вежбаат мускулите на дијафрагмата и душникот.

9. Ако чекорите споменати погоре сè уште не се изгубени И продолжувањето на икањето подолго од 48 часа, ќе мора да посети лекар за лекови и третман за да ја открие причината Како што реков, секој симптом има свое потекло. И икањето премногу долго, како и телото, испраќа знаци на предупредување дека треба да провериме дали сме на безбедна страна.

How to get rid of hiccups


วิธีกำจัดอาการสะอึก


Hoe om van hik ontslae te raak


Si të shpëtoni nga lemza


ሽፍታዎችን እንዴት ማስወገድ እንደሚቻል


كيفية التخلص من السقطات


Ինչպես ազատվել զրնգոցից


Hıçqırıqlardan necə qurtulmaq olar


Nola kendu arazorik


Як пазбавіцца ад ікаўкі


কীভাবে হিচাপ থেকে মুক্তি পাবেন


Kako se riješiti štucanja


Как да се отървем от хълцане


Com desfer-se dels singlots


Giunsa mawala ang mga hiccup


如何摆脱打ic


如何擺脫打ic


Cumu sbarrazzassi di i singuli


Kako se riješiti štucanja


Jak se zbavit škytavky


Sådan slipper du af hikke


Hoe zich te ontdoen van de hik


Kiel forigi singultojn


Kuidas luksumisest lahti saada


Kuinka päästä eroon hikkaista


Comment se débarrasser du hoquet


Hoe kinne jo hikke


Como desfacerse do hipo


როგორ დავაღწიოთ hiccups


Wie man Schluckauf loswird


Πώς να απαλλαγείτε από τους λόξυγκες


કેવી રીતે હિંચકાથી છુટકારો મેળવવો


Ki jan yo debarase m de okèt


Yadda za a rabu da hiccups


Pehea e hoʻopau ai i nā hiccups


איך להיפטר משיהוקים


हिचकी से छुटकारा कैसे पाए


Yuav ua li cas kom tshem tau cov ntsos


Hogyan lehet megszabadulni a csuklástól


Hvernig á að losna við hiksta


Esi tufuo hiccups


Bagaimana cara menghilangkan cegukan


Conas fáil réidh le hiccups


Come sbarazzarsi del singhiozzo


ヒカップを取り除く方法


Cara nyingkirake cegukan


ಬಿಕ್ಕಳೆಯನ್ನು ತೊಡೆದುಹಾಕಲು ಹೇಗೆ


Хиккуптан қалай құтылуға болады


តើធ្វើដូចម្តេចដើម្បីកម្ចាត់ hiccups


딸꾹질 없애는 방법


Meriv çawa ji hicrikê xelas dibe


Хиккуптан кантип арылууга болот


ວິທີການກໍາຈັດ hiccups


Quam impetro rid of singultum


Kā atbrīvoties no žagas


Kaip atsikratyti žagsėjimo


Wéi kritt een Hicken


Како да се ослободите од икање


Ahoana ny fomba hialana amin'ny hiccups


Cara menghilangkan cegukan


എങ്ങനെ വിള്ളൽ ഒഴിവാക്കാം


Kif teħles mis-sulluzzu


Me pehea te whakakore i nga hiccups


हिचकीपासून मुक्त कसे करावे


Хэрхэн hiccups-ээс салах вэ?


ကြို့ထိုးဖယ်ရှားပစ်ရဖို့ကိုဘယ်လို


कसरी हिचकीबाट मुक्त हुने


Hvordan bli kvitt hikke


Momwe mungachotsere ma hiccups


د هچکو څخه څنګه خلاصیدل


چگونه از شر سکسکه خلاص شویم


Jak pozbyć się czkawek


Como se livrar de soluços


ਹਿਚਕੀ ਤੋਂ ਕਿਵੇਂ ਛੁਟਕਾਰਾ ਪਾਇਆ ਜਾਵੇ


Cum să scapi de sughiț


Как избавиться от икоты


Faʻafefea ona aveʻese ia hiccups


Mar a gheibh thu cuidhteas hiccups


Како се решити штуцања


Mokhoa oa ho tlosa li-hiccups


Maitiro ekubvisa hiccups


هيڪڙن کان ڪيئن نجات حاصل ڪجي


ඉක්කාව ඉවත් කරන්නේ කෙසේද?


Ako sa zbaviť štikútania


Kako se znebiti kolcanja


Sidee looga takhalusaa qandhada


Cómo deshacerse del hipo


Kumaha carana ngaleungitkeun hiccups


Jinsi ya kujiondoa hiccups


Hur man kan bli av med hicka


Paano mapupuksa ang mga hiccup


Чӣ гуна ҳиқичоқро халос кардан мумкин аст


விக்கல்களை எவ்வாறு அகற்றுவது


ఎక్కిళ్ళు వదిలించుకోవటం ఎలా


Hıçkırıklardan nasıl kurtulurum


Як позбутися гикавки


ہچکیوں سے کیسے چھٹکارا حاصل کریں


Hiqichoqlardan qanday qutulish mumkin


Làm thế nào để hết nấc


Sut i gael gwared ar hiccups


Indlela yokulahla ii-hiccups


ווי צו באַקומען באַפרייַען פון כייקאַפּס


Bii a ṣe le yọ awọn hiccups kuro


Ungasusa kanjani ama-hiccups